Máme pro vás připravenou akční nabídku pro nová připojení

Podrobnosti naleznete ZDE

Přechod na DVB-T2: máme ho za pár. Co od něj očekávat?

DVB-T2 – pět znaků, které stále častěji rezonují českou společností a děsí ty, jež si před nedávnem pořídili novou televizi. Strach ale není na místě. V článku vám ukážeme, že přechod na nový formát digitálního vysílání s sebou přináší i výhody a investice do kompatibility vás nemusí stát více než rodinná návštěva kina či jedna romantická večeře. Pojďme se podívat na to, jaké má přechod na DVB-T2 výhody a jaká nám přináší úskalí.

Není to tak dávno, kdy jsme museli obměňovat či doplňovat televize o set-top-boxy kvůli přechodu z analogového (A-TV) na digitální televizní vysílání (DVB-T). Sedm let poté, co jsme se rozloučili s „analogem“ a připravili zařízení na „digitál“, přichází další změna – nový formát digitálního televizního vysílání DVB-T2.

Proč je přechod na DVB-T2 nutný a co nám přinese?

Prostor, ve kterém je šířeno televizní vysílání, je omezen mantinely. Od roku 2020 bude navíc část televizních kmitočtů uvolněna mobilním datovým sítím, které nabývají na objemu a alokovaná kapacita už jim nestačí. Aby se do omezeného prostoru všechno vešlo, je třeba zefektivnit televizní vysílání – převést ho na modernější, rychlejší a kmitočtově efektivnější DVB-T2.

Díky dokonalejší kompresi dat bude možné do jednoho multiplexu „nacpat“ více kanálů. Souhrn pořadů, které budete moci zhlédnout, se tak rozšíří. Ani tak ale nabídka nebude kompletní. Za mnoho kanálů si nechávají televizní společnosti platit, a tak i nadále budou k dispozici pouze v rámci hrazených formátů televizního vysílání. Nenaladíte kompletní nabídku programů velkých televizních domů a ani některé česky vysílající stanice o přechodu na digitální vysílání neuvažují. Kompletní nabídku kanálů tak musíte i nadále hledat například u IPTV.

Výhodou, kterou nový standard digitálního vysílání přináší, je také možnost sledování pořadů v rozlišení Full HD. Svůj oblíbený seriál tak uvidíte detailněji a špatně písknuté fauly budete moci odhalit ještě snáz. Platí to ovšem jen u vybraných stanic. Ačkoliv Česká televize se pro zpřístupnění Full HD rozlišení všech svých programů v rámci digitálního vysílání rozhodla, komerční televize typu Nova či Prima si tuto výhodu stále ponechávají pro placené formáty televizního vysílání. Pokud tak chcete prožít příběhy všech svých hrdinů naplno, nezbyde vám nic jiného než se obrátit na svého regionálního poskytovatele.

Full HD – zkusíte jednou a už vás běžná kvalita neuspokojí

Perfektní obraz, který podpoří dokonalý zážitek ze sledovaného filmu či seriálu, to je Full HD. Nepřeháníme, když vám řekneme, že při prvním promítnutí se takzvaně „posadíte na zadek“ a řeknete „wow“. Ostrost obrazu vás totiž vtáhne do děje. Vážně.

Jak jsme ale poznamenali výše, ačkoliv DVB-T2 umožňuje přenos Full HD vysílání, většina stanic tuto výhodu do světa digitální televize neuvolní. Důvod je prostý – pokud za něj někdo zaplatí, proč ho nabízet zdarma?

Řešení? Prakticky všechny stanice, které vyrábí signál v HD kvalitě, jsou v HD kvalitě dostupné na IPTV platformách. Sledování televize přes internet se stává poslední dobou stále oblíbenější. Více o tom ale až na konci článku.

Kdy nás přechod na DVB-T2 čeká?

Vysílání DVB-T bude vypínáno postupně – v první vlně budou odpojovány stanice, které vysílá Multiplex 1 (stanice ČT), následovat bude Multiplex 2 (Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool, Barrandov TV), Multiplex 3 (stanice od Czech Digital Group) a Multiplex 4 (Digital Broadcasting).

Prvním místem, kde vám bez kompatibilního zařízení v televizi poběží jen černá obrazovka, bude hlavní město, resp. Středočeský kraj. Tam bude Multiplex 1 vypnut už ve středu 27. 11. 2019, Multiplex 2 a 3 pak nepoběží od 8. 1. 2020. Další na řadu přijdou Liberecký a Ústecký kraj. Termíny přechodu ve vašem kraji můžete zjistit na webu DVBT2overeno.cz.

Od kdy DVB-T2 naladíme?

Když se na přechod nepřipravíte včas, možná se vám stane, že vám utečou kulinářské dovednosti paní Věrky ve čtvrtečním Prostřenu, nebo už nepovečeříte u dalšího dílu nekonečného seriálu Ulice. Nový formát vysílání je možné naladit už nyní. Abyste se nemuseli stresovat termínem, přelaďte si televizi včas. I zde totiž platí: Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek.

TV versus set-top-box, aneb na kolik nás přechod vyjde?

K nákupu nejlevnější televize podporující DVB-T2 si připravte 3 000 korun. Levnější alternativou je nákup set top boxu, jehož cena začíná už na 500 korunách.

Aby to ale nebylo příliš jednoduché, kromě kompatibility s DVB-T2 musíte při nákupu nového zařízení hlídat i druhý upřesňující parametr – HEVC (H.265), tj. kodek označující schopnost zpracovat kompresní formát videa. Zařízení, které tento formát nepodporuje, nebude schopné vysílání správně přijímat, a tak i přesto, že máte „televizi s DVB-T2“, fungovat vám od příštího roku nebude. Pokud si nejste jisti, zda vaše zařízení podporuje formát DVB-T2, můžete si to zkontrolovat na webu DBT2overeno.cz.

Když se rozhodnete nepřejít, aneb jaké jsou alternativy pozemního vysílání?

Ačkoliv 60 % domácností v ČR využívá pozemní vysílání (hlavní motivace je prostá – je zdarma), nejedná se o jediný formát televizního vysílání. Na trhu existuje hned několik alternativ: kabelová síť (DVB-C), satelitní síť (DVB-S/S2) či stále oblíbenější televize přes internet (IPTV).

Blíže se podíváme na IPTV řešení. Zde totiž platí, že za málo peněz dostanete hodně muziky. Stačí mít běžné internetové připojení od jakéhokoliv poskytovatele a můžete sledovat televizi přes internet. Mezi nejoblíbenější dodavatele IPTV patří v současnosti Kuki či Sledovani.tv. Ceny balíčků u nich začínají již na částce 100 Kč měsíčně. Zhlédnout můžete až 142 kanálů, z nichž velkou část ve Full HD, a pustit si můžete jakýkoliv pořad až 168 hodin nazpět. Svou televizi máte s sebou navíc kdykoliv a kdekoliv díky možnosti připojení více zařízení najednou – ať už sledujete pořady na televizi, mobilním zařízení, nebo třeba počítači.

A tak záleží jen na vás, zda se rozhodnete pro přechod na DVB-T2, nebo využijete služeb soukromých poskytovatelů televizního vysílání.

Zdroj obrázků: Unsplash