Máme pro vás připravenou akční nabídku pro nová připojení

Podrobnosti naleznete ZDE

Povede internet budoucnosti záchodem? Čech získal patent na šíření připojení kanalizací.

O způsobech distribuce internetového připojení již bylo popsáno mnoho webů. Internet přes kabel, optiku, či šířený vzduchem dnes již nikoho nepřekvapí. Za internet budoucnosti by se dal považovat také satelitní internet. Připojení se ale může šířit také cestou, kterou obvykle putují zcela jiné věci - přes kanalizaci.

Když se řekne “internet přes kanalizaci”, vybaví se drtivé většině běžných čtenářů trochu zábavná představa internetového připojení, šířícího se záchodovými mísami. Tato představa není úplně vzdálená pravdě, skutečnost je ale velmi civilní a svým způsobem vlastně běžná a logická. Jedná se totiž o vedení síťového připojení optickými kabely, taženými skrz kanalizaci.

Svůj projekt, pracovně nazvaný “WC Net”, představil na konferenci poskytovatelů internetových a telekomunikačních služeb KKTS Plzeň Michal Najman, který se zabývá poskytováním internetového připojení v části severní Moravy. Jedním z problémů, který jeho fima v souvislosti s poskytováním internetu v menších obcích řeší, jsou možnosti zasíťování v případech, kdy klasická Wi-Fi už nestačí. Prezentaci Michala Najmana si můžete pustit zde.

Michal Najman si nechal patentovat vlastní návrh instalace optických kabelů za pomoci velmi odolného specializovaného robota, který při průchodu kanalizačními trubkami provádí pokládku optických kabelů. Pokud vás vyděsila představa robota, který v tu nejméně vhodnou chvíli vylézá ze záchodové mísy, aby u vás doma položil optické kabely, můžeme vás uklidnit. Robot prochází pouze potrubím, přičemž minimální průměr kanalizace, kterou je schopen se dostat, činí patnáct centimetrů.

Robot je schopný projíždět i potrubím se zahnutími v téměř libovolných úhlech, kabel končí v domovní kanalizační šachtici. Jeho protažení až do domu se bude provádět klasickou cestou, a to dokopem po pozemku uživatele, připadně protažením do domu technickými prostupy tak, jak to bývá pří klasické instalaci všech inženýrských sítí.

Před samotnou pokládkou je zapotřebí kanalizaci ucpat speciální nafukovací zátkou a tlakovým čištěním ji zbavit nečistot. Poté přichází ke slovu robot, který instaluje spony, sloužící k uchycení chráničky. Do chráničky poté přijde optický kabel. Realita je pochopitelně mnohem složitější, než zde uvedený popis, tvůrci projektu ale svou snahu nevzdávají. Místem pilotního projektu se stane obec Ludgeřovice.

Zdroje: CNEWS, Novinky