Máme pro vás připravenou akční nabídku pro nová připojení

Podrobnosti naleznete ZDE

Jaký bude internet v roce 2023?

Internet je čím dál více samozřejmou a nedílnou součástí našich běžných životů. Už se dávno nejedná o technologii, kterou využíváme výhradně na počítačích. Internet si našel cestu i do našich mobilních zařízení, chytrých domácností, a dalších oblastí lidského života. Jaký bude další vývoj trendů a schopností internetu?

Umělá inteligence na vzestupu

Již závěr loňského roku poměrně jasně naznačil, že budoucnost internetu bude ve velké míře patřit umělé inteligenci (AI). Mnoho lidí se obává, že by je umělá inteligence mohla připravit o práci, odborníci se ale převážně shodují na tom, že v tomto směru žádné katastrofické sci-fi scénáře nehrozí. Umělá inteligence umí sice ve velké míře pomoci s tvorbou textů, lidé, kteří se tvorbou textů živí, se ale rozhodně o místo bát nemusí. Kvalitní lidskou sílu AI nenahradí, a Google již teď zavádí nástroje, které uměle vytvořený text spolehlivě rozpoznají a dokáží jej ve výsledcích vyhledávání znevýhodnit. Z umělé inteligence budou moci těžit běžní uživatelé, ať už v oblasti zábavy, nebo třeba při základních automatických překladech či získávání základních informací. Umělá inteligence bohužel může mnohé svádět k jejímu zneužívání pro nepříliš dobré účely – je tedy možné, že se v této souvislosti dočkáme dílčích nepříjemností, než se s ní pořádně sžijeme.

Diverzifikace sociálních sítí

Ještě před pár lety se čeští uživatelé internetu hojně scházeli na nejrůznějších diskuzních fórech, případně na seznamkách či tuzemských platformách typu Lidé.cz či Xchat. Zatímco původní osazenstvo českých diskuzních serverů, jako je třeba Okoun, své domovské platformy neopouští, migrace napříč sociálními sítěmi byla v uplynulých letech poměrně divoká. Facebook již dávno není lákavou platformou pro setkávání mladých či moderně smýšlejících lidí. Loni řada uživatelů demonstrativně opustila Twitter poté, co jeho vlastnictví převzal Elon Musk, jiní uživatelé se zase výrazně vymezují vůči Instagramu nebo TikToku. Hranice mezi jednotlivými sociálními platformami jsou čím dál ostřejší, a tento trend bude jistě pokračovat i v roce 2023. Mladí lidé si oblíbili bohaté možnosti Discordu nebo naopak téměř bezeslovné zveřejňování nekašírovaných momentek na BeReal, jejich rodiče a prarodiče se často sveřepě drží Facebooku. Sociální platformy, které si ještě relativně nedávno držely status populárních míst k setkávání, se mohou časem dostat na okraj či získat různé nelichotivé nálepky. Fungování na vybraných sociálních sítích bude i v tomto roce s velkou pravděpodobností do jisté míry ovládat fenomén influencer marketingu, v jehož rámci populární tvůrci za peníze propagují nejrůznější značky, zboží a služby. Své slovo na internetu ale bude mít i politika.

Internet věcí a telemedicína

Zdravotnictví je pro technologie internetu věcí obrovskou příležitostí a hodnota trhu se zdravotnickými zařízeními s podporou internetu věcí by měla do roku 2023 podle odhadů odborníků dosáhnout 267 miliard dolarů. Jedním z největších převratů je používání nositelných zařízení a domácích senzorů, které zdravotníkům umožňují sledovat stav pacientů mimo nemocnici nebo ordinaci lékaře. Videohovory a sdílení záznamů z nejrůznějších nositelných zařízení a senzorů se stanou čím dál běžnější záležitostí, stejně jako konzultace na dálku – podobné služby nabízí třeba tuzemská platforma U lékaře, která má i vlastní aplikaci. Vzestup fenoménu telemedicíny zároveň otevře dveře nejrůznějším možnostem investicí a podnikání.

Ještě větší důraz na kybernetickou bezpečnost

Již v roce 2021 se řada firem zaměřila na obavy o bezpečnost, zejména v době pandemie, kdy lidé pracovali z domova. S vypuknutím ozbrojeného konfliktu na Ukrajině obavy o kybernetickou bezpečnost ještě více zesílily. V roce 2023 se dá předpokládat, že se řada firem a institucí zaměří na zlepšení „digitálního imunitního systému“, a to za pomoci celé řady různých nástrojů na ochranu před možnými riziky. V této souvislosti najde potenciál pro své využití již zmíněná umělá inteligence spolu s technikou strojového učení – například při rychlé automatizaci rozhodovacích postupů a identifikaci trendů v chybějících nebo pozměněných datech. Na zvýšení internetové bezpečnosti se bude v budoucnu mimo jiné podílet i tuzemská společnost Whalebone.

Metaverse

Dokážete si představit místo, kde jsou věci, objekty a místa vzájemně propojené a virtuální? Takový by měl být metaverse. V tuto chvíli nemáme na mysli konkrétní projekt z dílny společnosti Meta (dříve Facebook), ale obecné označení pro digitální platformu, která dokáže simulovat skutečný svět. Uživatelé se k metaverzu mohou připojit mimo jiné i díky zařízením pro smíšenou realitu (AR – augmented reality) a virtuální realitu (VR – virtual reality). Tyto virtuální prostory na internetu by se mohly v následujících letech stát nejen jakousi variací na sociální sítě, kde se budou moci setkávat lidé, ale měly by fungovat také jako virtuální mezinárodní kanceláře a další typy pracovišť.

Cloud computing

Pro rok 2023 se věští světlá budoucnost i cloud computingu, tedy poskytování hostovaných služeb prostřednictvím internetu. Cloud computing skýtá možnosti ukládání dat, přístupu k nim, ale dokáže také poskytnout vzdálené výpočetní prostředky, například v případě možnosti hraní her na vzdálených serverech, kdy by zmíněným titulům za běžných okolností nestačily hardwarové možnosti počítačů běžných uživatelů. Cloudové služby najdou ale své využití i v podnikání. Rok 2023 by mohl být rokem, kdy firmy poprvé začnou vnímat výhody distribuce svých služeb mezi více poskytovatelů cloudových služeb.

WEB