Jak zachránit omylem smazané soubory
Hra na schovávanou
Dříve, než začnete panikařit, zkuste si ověřit, zda je vámi hledaný soubor opravdu zcela nenávratně smazán. Vaše první kroky by měly vést ke koši - tedy tomu virtuálnímu, který se nachází ve vašem počítači. Pokud máte PC s operačním systémem Windows 10 a nemůžete Koš nalézt, klikněte pravým tlačítkem myši na plochu, zvolte možnost Personalize -> Themes -> Desktop icon settings, a zaškrtněte položku “Recycle Bin”. Koš by se měl objevit na ploše vašeho počítače. Na ikonku Koše poté opět klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte Open. Našli jste v koši postrádaný soubor? Od jeho návratu vás nyní dělí už jen kliknutí pravým tlačítkem myši a volba “Obnovit”.
Na počítačích značky Apple najdete koš v pravé části Docku, tedy pruhu s nabídkou aplikací v dolní části vaší obrazovky. Otevřete Koš dvojitým kliknutím, a pokud jste zde objevili hledaný soubor, označte ho pravým tlačítkem myši a zvolte “Vrátit zpět”.
Detektivní pátrání
Nenašli jste požadovaný soubor v koši a pochybujete o tom, zda jste ho skutečně smazali? Můžete prohledat celý počítač - cesty dat jsou často nevyzpytatelné a vy jste mohli příslušný soubor v zápalu práce omylem přemístit do složky, o jejíž existenci možná ani nevíte. Pokud jste majitelem počítače značky Apple, spusťte současným stiskem klávesy Cmd a mezerníku Spotlight, a do vyhledávacího pole zadejte název souboru. Majitelé počítačů s operačním systémem Windows 10 otevřou Průzkumníka souborů (File Explorer), kde je potřeba kliknout na vyhledávací pole a zadat do něj požadovaný výraz, s vyhledáváním vám může pomoci i virtuální asistentka Cortana.
Ta sice oficiálně pro české uživatele zatím k dispozici není, pokud si ji ale chcete vyzkoušet, máte možnost - bez znalosti angličtiny se ale neobejdete. Ve
Windows otevřete nabídku Start -> Nastavení -> Čas a jazyk -> Oblast a jazyk. Jako oblast zvolte Spojené státy, jako jazyk americkou angličtinu (English - United States). Jazyk stáhnete po kliknutí na Možnosti -> Stáhnout.
Nyní v levém menu zvolte Řeč, nastavte položku "Angličtina (Spojené státy)", a zvolte, zda chcete pouzívat mužský či ženský hlas. Poté už se stačí jen odhlásit a znovu přihlásit a můžete začít svou virtuální asistentku používat.
V případě počítačů s linuxovou distribucí Ubuntu vede cesta k nalezení souboru z nabídky Místa -> Hledat soubory, případně přes nástroj s názvem Tracker.
Softwaroví pomocníci a zálohy
Při hledání na první pohled ztracených souborů jsou v obrovské výhodě ti uživatelé, kteří pravidelně zálohují. Stačí prohledat médium, na které zálohy ukládáte (cloudové úložiště, Time Machine u majitelů Maců, externí disky…) - s největší pravděpodobností zde smazaný soubor objevíte.
Pokud selhaly všechny výše uvedené postupy, stále ještě není důvod k zoufalství a házení flinty do žita. Existuje řada softwarových nástrojů, které vám mohou pomoci omylem smazaný soubor obnovit. Jakkoli se použití programu pro obnovu dat může zdát jako snadná, rychlá, a v mnohých případech také bezplatná cesta ke ztraceným souborům, je ve skutečnosti celá věc trochu komplikovaná. Bezplatné nástroje často nemohou poskytnout dokonalý servis, investice do placených nástrojů je ale také značně nejistá a nezkušený uživatel si nemusí vždy umět poradit. Z dílny tvůrců programu CCleaner pochází poměrně spolehlivý software s názvem Recuva pro Windows, majitelům Macu může dobrou službu poskytnout Disk Drill. Tyto nástroje ale dovedou obnovit smazaná data jen za určitých podmínek - jednou z nich je, že místo na disku nesmí zabrat nová data. Součástí prevence ztráty drahocenných dat by tedy mělo být nejenom pečlivé a pravidelné zálohování (ideálně ve třech kopiích, z nichž jedna se bude nacházet na pevném disku počítače, druhá na externím disku a třetí v cloudovém úložišti), ale v případě, že byste případně smazaná data chtěli obnovovat na vlastní pěst, také v preventivní instalaci příslušných nástrojů. Pokud se rozhodnete program pro obnovu dat instalovat až ve chvíli, kdy po souboru pátráte, šance na jeho plnohodnotnou obnovu se značně snižuje.
Nechte to na profesionálech
Nikdo z nás nemůže být odborníkem na všechno. V době internetu, který vám během několika málo vteřin nabídne návody na cokoliv od latté až po vodíkovou bombu, je snadné podlehnout přesvědčení, že si se vším poradíme sami. V případě obnovy leckdy citlivých dat je ale riziko nenávratnosti hodně vysoké. Pokud se v problematice nevyznáte a v příslušném softwaru neorientujete, věřte, že nejste zdaleka sami, a v žádné případě se nejedná o ostudu. Jsou chvíle, kdy se investice do odborného zásahu vyplatí více, než zbytečné šetření a riskantní postupy v duchu “udělej si sám”. Při pátrání po profesionálech, kteří vám ztracená data zachrání, se řiďte především referencemi klientů, a faktory, jako je cena nebo dostupnost, odsuňte na vedlejší kolej. Zbytečné šetření by vás v tomto případě mohlo nakonec vyjít nesrovnatelně dráž.
Rychlý a spolehlivý internet pro vyhledání a instalaci všech potřebných souborů poskytuje Středočeskému kraji Ujezd.net.