Máme pro vás připravenou akční nabídku pro nová připojení

Podrobnosti naleznete ZDE

5 věcí, které již teď můžete udělat pro lepší a bezpečnější internet u vás doma

Přemístěte router

Pokud vám opravdu záleží na kvalitě a rychlosti vašeho domácího internetového připojení, musíte si dát záležet také na správném umístění routeru. Je pochopitelné, že router není zrovna dekorativním prvkem, a právě z tohoto důvodu jej řada uživatelů umisťuje do různých kumbálů, zavírá jej do skříněk nebo schovává za nábytek. Pro správné a dostatečné šíření signálu ale váš router potřebuje také dostatek prostoru. Průniku signálu mohou bránit nejen zdi nebo stěny nábytku, ale také další elektrická zařízení nebo třeba akvária s vodou. Router by se měl nacházet spíše na vyvýšeném místě, a pokud má dvě antény, měly by mezi sebou ideálně svírat úhel 45°. Spolu s tím, jak se mění standardy internetového připojení, stoupají také nároky na příslušná zařízení. Pokud vám router slouží již nějaký pátek, zkuste se informovat s poskytovatelem vašeho připojení, zda by nestálo za úvahu vyměnit jej za novější kousek - někteří poskytovatelé dokonce nabízejí program pravidelné výměny routeru za velmi výhodných podmínek.

Změňte heslo k routeru

Změna hesla k administraci routeru vám sice internetové připojení jako takové nezaručí, ale zajistí vaší domácnosti mnohem vyšší bezpečnost. Řada různých průzkumů neustále poukazuje na to, že spousta domácností u nově zakoupeného routeru nemění heslo k administraci, a vystavuje se tak poměrně velkému nebezpečí. Výchozí heslo byste měli najít na spodní straně vašeho routeru nebo na krabičce, ve které byl dodán. Poznamenejte si ho a do adresního řádku vašeho webového prohlížeče zadejte adresu http://192.168.100.1/ nebo http://192.168.101.1/. Přihlaste se, najděte na stránce nastavení a změňte zde své administrátorské heslo. Ideálně byste pro tyto účely měli využít generátor bezpečných hesel, nezapomeňte si také heslo poznamenat na bezpečné místo.

Zkontrolujte zabezpečení

Většina z nás používá své domácí Wi-Fi připojení zcela bezmyšlenkovitě. Věděli jste ale, že nedostatečné zabezpečení vaší Wi-Fi sítě vás potenciálně ohrožuje? Vytvořte si pravidelný návyk, který bude spočívat v kontrole zabezpečení Wi-Fi u vás doma.

Zkratka SSID označuje název sítě. Jedná se o jméno, které můžete vidět v seznamu dostupných Wi-Fi sítí v okolí. Řada lidí ponechává výchozí název SSID, případně dává své Wi-Fi síti vlastní jména. Pokud ale chcete zvýšit svou bezpečnost, můžete název své Wi-Fi skrýt před nezvanými zraky - zjednodušeně by se dalo říci, že Wi-Fi, která není veřejně vidět, není tolik ohrožená. V nastavení svého routeru klikněte na sekci SSID, kde kromě možnosti přejmenování najdete také možnost skrytí názvu vaší Wi-Fi. Než ale název skryjete, pečlivě si ho poznamenejte na bezpečné místo - její přesný název totiž budou potřebovat ostatní členové domácnosti, kteří se budou chtít připojit po provedení změn v nastavení. V administraci svého routeru se ujistěte, že máte aktivované WPA nebo WPA2 šífrování. Můžete také skrýt SSID routeru tak, aby nebyla pro vaše okolí viditelná, a zcela určitě si vytvořte superbezpečné přístupové heslo k síti. Ideální heslo by mělo mít minimálně 8 znaků a měla by se v něm střídat malá a velká písmena, číslice a další znaky. Podrobnosti o zabezpečení domácí Wi-Fi sítě najdete například zde.

Kontaktujte poskytovatele

Vzhledem k tomu, že jsou současné technologie čím dál více přístupné a snáze ovladatelné, se může řada lidí cítit být pány svého domácího internetového připojení. Za běžného stavu tomu tak do určité míry opravdu je - nemusíte se starat prakticky o nic jiného, než o pravidelné placení vašemu poskytovateli. Schválně - kdy jste naposledy navštívili webové stránky svého poskytovatele internetu? Že to bylo v době, kdy jste se teprve rozhodovali, jaké internetové připojení zvolíte pro svou domácnost? Určitě se vyplatí navštěvovat web vašeho poskytovatele pravidelně. Můžete například narazit na zajímavou a lákavou nabídku internetu, televize nebo volání, zjistit, zda v danou chvíli třeba nenastaly problémy s přípojkami ve vaší oblasti, a zmapovat poslední novinky.

Omezte přístup

Pokud máte doma děti, měli byste podniknout co nejvíce kroků, vedoucích k jejich bezpečnosti. Děti jsou zvědavé, zvídavé, ale také důvěřivější a potenciálně ohroženější. Využijte tedy v zájmu jejich bezpečnosti funkci rodičovské kontroly v administraci vašeho routeru, zablokujte nevhodné webové stránky a proveďte opatření, odpovídající věku vašich dětí. Nezapomínejte také na to, že musíte v tomto směru vzdělávat nejen své ratolesti, ale také sami sebe. Pokud si nejste jisti, jakým způsobem můžete zvýšit bezpečnost vašich dětí na internetu, věnujte pozornost tomuto článku.