Máme pro vás připravenou akční nabídku pro nová připojení

Podrobnosti naleznete ZDE

Na co si dát pozor, pokud kupujete bezdrátový Wi-Fi router

Na co si dát pozor, pokud kupujeme bezdrátový Wi-Fi router

Každý, kdo se vydá do obchodu s hardwarem nebo nakupuje online, bude při hledání vhodného bezdrátového (Wi-Fi) routeru či přístupového bodu (access pointu) konfrontován s matoucím množstvím technických termínů a parametrů. Jedním z prvních kroků je volba mezi jednopásmovým (single-band) a dvoupásmovým (dual-band) zařízením. Dále vybíráte typ podporované sítě (protokolu) pro bezdrátový přenos dat, kterým může být například 802.11a, 802.11b/g/n či 802.11ac.

Aby toho nebylo málo, měli byste rozumět pojmům, jako je kompatibilita či přenosová rychlost, a umět odhadnout, jak vysoká by asi měla být, aby dokázala pokrýt vaše běžné domácí či kancelářské potřeby. Učit se těmto znalostem může být zejména pro laiky frustrující zkušenost. Proto vám tento průvodce pomůže osvětlit základní problematiku, v důsledku čehož budete moci navždy odložit klasický síťový kabel a přejít na plně bezdrátovou komunikaci.

Dosah bezdrátových routerů

Jednou z důležitých vlastností bezdrátového routeru je dosah jeho signálu. Rozdíl mezi jednopásmovým a dvoupásmovým routerem je z hlediska tohoto aspektu poměrně významný. Následující tabulka popisuje rozdíly v mezi jednotlivými technologiemi pro domácnosti.

Pokud nejste nadšenci do hraní náročných online her nebo streamování obsahu s vysokým rozlišením, pak je pro vás jednopásmový router levnější a naprosto rozumnou volbou. Nákupem dvoupásmového routeru pro vaši domácnost nebo kancelář si na druhou stranu ponecháte otevřenou možnost budoucího streamování v HD kvalitě prostřednictvím online služeb, jako jsou Netflix, Hulu, Amazon a mnoha dalších.

Na rychlosti routeru záleží

Dalším důležitým aspektem bezdrátového směrovače je rychlost. Nikdo nechce ztrácet čas čekáním na načtení webových stránek, nehledě na to, že rychlost bezdrátového routeru snadno ovlivní produktivitu zaměstnanců v práci. Obecně řečeno platí, že naprostá většina bezdrátových zařízení dnes ještě stále pracuje v pásmu signálu 2,4 GHz. Řadí se mezi ně například levné a mainstreamové mobilní telefony, tablety, starší notebooky a jiná elektronická zařízení. Uživatelé, kteří mají více počítačů, Maců, telefonů nebo elektronických zařízení, které běží v tomto pásmu, mohou na svém připojení k síti zaznamenat přetížení signálu a zpomalení nebo i špatný signál v důsledku rušení jiným zařízením. Dražší a kvalitnější elektronika, jako jsou smart televize, výkonné notebooky či drahé smarphony, už dnes běžně bývají vybavené WiFi přijímačem podporujícím obě frekvence. Nicméně máte-li možnost zvolit si bezdrátový router se dvěma pásmy, je taková volba z pohledu rychlosti určitě rozumnější, pokud tomu vaše potřeby a rozpočet odpovídají.

Další aspekty při výběru bezdrátového routeru

Kromě prvotních úvah o dosahu signálu a rychlosti Wi-Fi existuje několik dalších důvodů, které by kupující měl zvažovat při rozhodování se, který typ routeru si zakoupit. Následující tabulka shrnuje nejběžnější kategorie použití a s nimi obvykle související nároky.

Kolik dnes router stojí?

Jestliže kupující dobře zvážil své potřeby a technické aspekty té které varianty bezdrátového routeru, je nejvyšší čas přemýšlet o tom, kolik je ochoten za nový produkt utratit. Jednoduše řečeno, dvoupásmový router je o poznání dražší než varianty s jedním pásmem. Slušný router s jedním pásmem bez problémů pořídíte od 500 do 1000 Kč, zatímco za dvoupásmový produkt v průměru zaplatíte minimálně dvojnásobek až trojnásobek této částky, u špičkových modelů však ještě mnohem více.

Combo routery pracující v pásmech 2,4 GHz a 5 GHz samozřejmě přidají hodně muziky navíc, ale také mohou výrazně zvýšit pořizovací náklady, jak již bylo řečeno. Některé routery obsahují dokonce větší počet vysílačů a antén, které slouží jako extendér dosahu. Dobrou zprávou je, že mnoho výrobců dnes přímo na krabici produktu uvádí doporučená potenciální využití pro každý konkrétní model.

Mám router. Ale kam s ním?

Ač to může vypadat jako banalita, umístění routeru samo o sobě může mít obrovský vliv na celkovou kvalitu a rychlost bezdrátového signálu, skrze který se připojujete k síti. Pro nejsilnější signál, optimální rychlost a nejširší oblast pokrytí je pochopitelně nejvhodnější umístit router do středu vaší domácnosti či kanceláře, a to co nejdále od případných stěn či jiných překážek. Raději se vyhněte instalaci routeru do skříně nebo do nějaké malé oddělené místnosti, jako je například komora, serverovna nebo nedejbože garáž či sklep.

Jak již bylo naznačeno, signál v pásmu 2,4 GHz projde s obtížemi 1-2 zdmi, ale pro pásmo 5 GHz už bohužel musíte mít volný prostor mezi vysílačem a příjímačem, jinak se nepřipojíte. Je to proto, že průchod signálu prakticky jakoukoli překážkou způsobuje ztrátu některých datových segmentů, které je tak nutné odeslat znovu, což vede ke zpomalení nebo i ztrátě spojení. Samozřejmě ale hodně záleží na tloušťce stěn a použitém materiálu. Pokud budete k internetu připojovat pouze jeden domácí počítač, je optimální router umístit co nejblíže k němu.

Závěr

Nákup Wi-Fi pro domácnost je poměrně jednoduchý proces, jakmile víte, k jakému účelu jej budete používat, a funkce, které byste chtěli mít. Zvažte, jak moc budete vytěžovat své internetové připojení, zda budou všichni uživatelé ve stejné místnosti a jak velký je tento prostor, zda jsou mezi routerem a příjímačem nějaké fyzické překážky, a jaká přenosová rychlost odpovídá vašim potřebám. Rychlé WiFi protokoly najdeme i v pásmu 2,4 GHz, ale při špatně zvoleném routeru s nízkým výkonem může rozdíl mezi oběma pásmy také vypadat jako závod zajíce s želvou, zvlášť při vysokém vytížení.

Dále byste měli zvážit, kolik jste ochotni utratit na svůj router. Přemýšlejte také o věku hardwaru, který již vlastníte. Nové televizory, herní konzole a digitální videorekordéry dnes běžné obsahují bezdrátové adaptéry, které vám umožní snadné připojení k routeru. Bezdrátové Wi-Fi routery pracující v pásmu 5 GHz jsou k těmto zařízením obecně doporučovány, ale stejně tak i pro budoucí upgrady z jednopásmové varianty, která z nějakého důvodu přestala být dostačující.

Dobré je také zhodnotit, jak staré zařízení v domácí síti používáte. Nekterá zařízení standard bezdrátové komunikace 5 GHz nepoužávají. A nedostatečnou rychlost komunikace u starého notebooku s WiFinou standardu aktuálního v době textového internetu také nový router zrychlit nemůže.

Autor: Lukáš Beňa, odborný poradce Jakub Moník

V regionech Praha a Středočeský kraj poskytujeme: Vysokorychlostní internet, Internet pro domácnosti, Internet na doma, Internet HD xDLS.